چگونه مهندس شبکه شویم؟ 7 قدم برای تبدیل شدن به مهندس شبکه

چگونه مهندس شبکه شویم؟ 7 قدم برای تبدیل شدن به مهندس شبکه

هر سازمان بزرگ و کوچکی تیم فناوری اطلاعات (IT) خود را دارد و مهندس شبکه بخش مهمی از این تیم و همچنین شرکت می باشد. با گذشت زمان و پیشرفت علم در این حوزه، تیم فناوری اطلاعات و مجموعه کارهایی که انجام میدهند، بیشتر مورد اهمیت قرار میگیرند و هم جنین، افراد بیشتری مشتاق برای ورود به این حوزه می‌شوند.

اگر شما هم علاقه شدیدی به شبکه و حل مشکلات دارید، تبدیل شدن به یک مهندس شبکه می تواند مسیر شغلی مناسبی برای شما باشد. در این مقاله، هرآنچه که برای تبدیل شدن به یک مهندس شبکه احتیاج دارید را در اختیار شما قرار میدهیم.

مهندس شبکه چیست؟

مهندس شبکه، مسئول طراحی و پیاده سازی شبکه های کامپیوتری است که به دلیل دیجیتال شدن دنیای امروز، عضو مهمی از شرکت ها به حساب می‌آید. شبکه شامل وایفای، اینترنت، سیستم های صوتی، تلفن و اینترانت می باشد. در حالت کلی، مهندس شبکه یک بار این زیرساخت ها را می‌سازد و راه اندازی میکند و بعد از آن، هرکاری که انجام میدهد برای حفظ، عیب یابی و پایداری شبکه می‌باشد.

7 قدم برای تبدیل شدن به یک مهندس شبکه

اگر شما جز افرادی هستید که به این مسیر شغلی فکر می کنید و میخواهید به یک مهندس شبکه تبدیل شوید، چند قدم مهم وجود دارد که باید بردارید که در ادامه به طور مفصل به آنها می‌پردازیم.

 • دوره آموزشی شبکه
 • تحصیل در رشته‌ی مرتبط
 • مشخص کردن جایگاه شغلی آینده‌ی خود
 • تعیین کردن اولین شغل شما
 • مشاوره با افراد باتجربه در حوزه ی شبکه
 • کسب مدارک بین المللی IT
 • تحقیق و مطالعه درمورد تجهیزات شبکه و برندهای آنها
 1. شرکت در دوره آموزشی شبکه

اگر مطمئن نیستید که آیا این مسیر شغلی برای شما مناسب است؟ توصیه میکنم به جای صرف هزینه، از دوره های رایگان استفاده کنید. مینی دوره مسیر شبکه شمارو با رودمپ و مسیر شبکه آشنا میکند. این مینی دوره شبکه رایگان، دید خوبی در این حوزه به شما میدهد. پس از دیدن این دوره, میتوانید تصمیم بگیرید که آیا مشتاق به کسب دانش بیشتر در این حوزه هستید یا خیر.

اگر پاسخ شما بله بود، برای ادامه ی کار میتوانید در دوره ی مستر کلاس آی تی که یک دوره جامع و کاربردی برای تبدیل شدن به یک مهندس شبکه میباشد، شرکت کنید. در دوره مستر کلاس، مباحثی چون اکتیو و پسیو شبکه، میکروتیک، استوریج، سخت افزار و هوشمندسازی (IOT) و هرآنچه که برای ورود به بازار کار احتیاج دارید را می‌آموزید. دوره مستر کلاس آی تی، شمارا به یک مهندس شبکه حرفه ای تو این حوزه تبدیل میکند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد مسترکلاس IT اینجا کلیک کنید.

دوره های سیسکو

هر سازمان بزرگ و کوچکی تیم فناوری اطلاعات (IT) خود را دارد و مهندس شبکه بخش مهمی از این تیم و همچنین شرکت می باشد. با گذشت زمان و پیشرفت علم در این حوزه، تیم فناوری اطلاعات و مجموعه کارهایی که انجام میدهند، بیشتر مورد اهمیت قرار میگیرند و هم جنین، افراد بیشتری مشتاق برای ورود به این حوزه می‌شوند.

اگر شما هم علاقه شدیدی به شبکه و حل مشکلات دارید، تبدیل شدن به یک مهندس شبکه می تواند مسیر شغلی مناسبی برای شما باشد. در این مقاله، هرآنچه که برای تبدیل شدن به یک مهندس شبکه احتیاج دارید را در اختیار شما قرار میدهیم.

مهندس شبکه چیست؟

مهندس شبکه، مسئول طراحی و پیاده سازی شبکه های کامپیوتری است که به دلیل دیجیتال شدن دنیای امروز، عضو مهمی از شرکت ها به حساب می‌آید. شبکه شامل Wi-Fi/اینترنت، سیستم های صوتی، تلفن و اینترانت می باشد. در حالت کلی، مهندس شبکه یک بار این زیرساخت ها را می‌سازد و راه اندازی میکند و بعد از آن، هرکاری که انجام میدهد برای حفظ، عیب یابی و پایداری شبکه می‌باشد.

 1. تحصیل در یک رشته مرتبط

لازمه ی استخدام در بسیاری از مشاغل مهندسی شبکه در شرکت های دولتی، داشتن حداقل مدرک لیسانس در یک رشته مرتبط می‌باشد. رشته های دانشگاهی مرتبط با کامپیوتر در مقطع کارشناسی، رشته ی مهندسی کامپیوتر، علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات (IT) می‌باشد.

تحصیل و اخذ مدرک لیسانس در هرکدام از این رشته ها، دانش خوبی درمورد حوزه‌ی کامپیوتر به شما میدهد، اما متاسفانه شما را برای ورود به بازار کار آماده نمیکند. بنابراین، علاوه بر دانشگاه، شما نیاز دارید که در دوره های شبکه شرکت کنید تا آمادگی لازم برای کار در این حوزه پیدا کنید.

لارم به ذکر است که تحصیلات آکادمیک واجب و ضروری نیست. در دنیای امروز، چیزی که حائز اهمیت می‌باشد، علم و تجربه ی شما در این حوزه می‌باشد. پس، سعی کنید که بیشتر روی دانش، مهارت و تجربه‌ی خود وقت بگذارید تا مدارک دانشگاهی!

دو نفر را در نظر بگیرید که یکی از آنها دانش آموخنه‌ی رشته ی IT در دانشگاه و دیگری کارشناس شبکه ای است که تحصیلات دانشگاهی نداشته و با دوره های غیر دانشگاهی و کار ، دانش IT را بدست آورده است. برای گرفتن یک پروژه، قطعا فرد دوم که به طور تجربی کار را فرا گرفته شانس بیشتری نسبت به فردی که فقط دارای مدرک آکادمیک می‌باشد، دارد.

پس مدرک گرا نباشید و در دوره های کاربردی شبکه شرکت کنید تا در مدت کوتاهی بتوانید وارد بازار کار شوید.

 1. آگهی های شغلی شبکه

یک راه عالی برای ورود به رشته ی شبکه، بررسی آگهی های شغلی آن میباشد. معمولاً شرکت‌هایی که به نیرو در حوزه ی شبکه احتیاج دارند، ویژگی ها، مهارت ها، مدارک تحصیلی و تجربه ی کاری‌ای که لازم دارند، در آگهی خود ذکر میکنند. بررسی آگهی‌ها به شما کمک می کند که بفهمید چگونه باید برای آینده خود برنامه ریزی کنید و چه گواهینامه و مدارک تحصیلی‌ و تجربه ای در این راستا بدست آورید.

 1. مسیر شغلی خود را انتخاب کنید.

کار در جایگاه مهندس شبکه اغلب به 5 تا 10 سال تجربه کار مرتبط با کامپیوتر نیاز دارد. برای ورود به بازار کار، ابتدا میتوانید در جایگاه های شغلی هلپ دسک و ادمین شبکه مشغول به کار شوید و سپس، پس از دریافت مدرک، به دنبال موقعیت هایی مانند تکنسین شبکه، مدیر سیستم، مدیر شبکه، تحلیلگر شبکه کامپیوتری و عناوین مشابه باشید.

 1. ارتباط با افراد با تجربه در حوزه شبکه.

ارتباط با یک فرد با تجربه در حوزه ی شبکه، مزیت های زیادی دارد. ابتدا شما به واسطه ی معاشرت با این فرد، از تجربه های او مطلع میشوید. سپس، میتوانید از او به عنوان منتور و راهنمای خود در مسیر یادگیری استفاده کنید. در نهایت، ارتباط با این جور افراد، باعث ایجاد کانکشن های جدید با افراد فعال دیگر در این حوزه میشود که همین اصل، موجب پیشرفت شما و ایجاد فرصت های جدید می‌شود.

 1. گواهینامه های بین المللی و معتبر دریافت کنید.

مدرک سیسکو

گواهینامه ها می توانند در رزومه شما درخشان باشند و در عین حال به شما کمک کنند تا مهارت های مناسب را به عنوان یک مهندس شبکه به کار بگیرید. شرکت های Cisco، CampTIA، Microsoft و Amazon web services، بهترین و معتبرترین آزمون های حوزه شبکه را برگزار میکنند.

به این نکته توجه داشته باشید که در ابتدای کار، لازم نیست در دوره های زیادی شرکت کنید. تمرکز شما باید روی دوره های کاربردی باشد و پس از ورود و پیشرفت در این حوزه، به فکر آپدیت، ارتقا و شرکت در دوره های بین المللی باشید.

 1. با ابزار های شبکه آشنا شوید.

نکته دیگر برای یافتن شغل در این زمینه این است که در مورد دستگاه ها و مارک های خاصی که در این حوزه مطرح هستند، یاد بگیرید. . به عنوان مثال، برخی از شرکت ها ممکن است از شما بخواهند که در از محصولات سیسکو استفاده کنید. در اینجا، آشنایی با این برند و نحوه ی کار با آن بسیار مهم میشود. بنابراین، سعی کنید که با برند های مطرح در شبکه، قبلاً کار کرده باشید یا نحوه عملکرد آنها را بلد باشید.

وظایف مهندس شبکه

مهندس شبکه به صورت تخصصی شبکه را تحلیل میکند زیرا دانش عمیقی در زمینه فناوری اطلاعات و امنیت دارد. او به آخرین آپدیت‌های نرم افزاری و سخت افزاری مسلط می‌باشد و بر بخش های مختلف یک شبکه، از مدیریت امنیت و داده ها گرفته تا آپدیت نرم افزار ها نظارت دارد.

مهندس شبکه باید ترکیب مناسبی از دانش IT و توانایی عیب یابی و حل مسئله را داشته باشد. او اغلب باید به مشکلاتی که موجب کار نکردن یک شبکه می شود، رسیدگی کند. در واقع، مهندس شبکه، باید بتوانند راه حل های موثری برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکلی در شبکه ارائه دهد.

ویژگی های مهندس شبکه

مهندس شبکه باید دانش خوبی در علوم کامپیوتر، مهارت های ارتباطی و همچنین فناوری ها و پروتکل های مختلف شبکه داشته باشد. نقش یک مهندس شبکه معمولاً در سطوح ابتدایی کسب و کار قرار نمی‌گیرد. بنابراین، آنها اغلب مجبورند سایر اعضای تیم فناوری اطلاعات را نیز مدیریت کنند. یک مهندس شبکه، علاوه بر دانش کافی در زمینه ی IT، مهارت های نرم(soft skills) مانند ارتباطات عالی، مدیریت تیم، رهبری، همکاری و صبر برای مهندس شبکه بسیار مهم می‌باشد

مسئولیت های مهم و متداول مهندس شبکه

 • ساخت شبکه های کامپیوتری برای انواع سازمان ها
 • پیاده سازی هرگونه نرم افزار یا سخت افزار در بستر شبکه
 • نگهداری و به روزرسانی شبکه ها و سیستم ها
 • نصب تجهیزات لازم برای توزیع شبکه از جمله روترها یا سرورها
 • مدیریت سیستم‌های امنیتی مانند فایروال‌ها، نرم‌افزار حفاظت از ویروس، و بهترین شیوه‌های ذخیره‌سازی داده‌ها (مانند بک‌آپ از داده‌ها)
 • عیب یابی در صورت بروز مشکلات شبکه
 • بهینه سازی خدمات با همکاری با فروشندگان
 • اطمینان از عملکرد صحیح شبکه. یک شبکه صحیح باید همیشه نیازهای کسب و کار را برآورده کند.
 • ارائه گزارش‌های تخصصی و فنی به مدیران کسب و کار

بازار کار شبکه

قبل از قدم گذاشتن در این مسیر، ممکن است نگرانی بازار کار شبکه و موقعیت شغلی مهندس شبکه را داشته باشید. امروزه مردم در سرار دنیا، برای سرچ کردن، ارتباط گرفتن، ذخیره سازی اطلاعات و انجام هر کاری روی آنها از شبکه استفاده میکنند.

پشت همه ی اینها، مهندس های شبکه قرار دارند تا این امکانات را برای شما بوجود بیاورند. هر زمینه ای، از پزشکی گرفته تا بانکداری، بیمه تا آموزش، به مهندسان شبکه نیاز دارد تا شبکه خود را ایجاد کند و بتوانند با شعبه های خود از طریق یک اتصال ایمن ارتباط داشته باشند.

بنابراین، شبکه همه جا را فرا گرفته است و همه ی شرکتی ها با هر ابعادی، نیاز به یک مهندس شبکه و تیمش دارند تا برای شرکت، یک شبکه ی اصولی و ایمن بوجود بیاورند.

درآمد مهندس شبکه

حقوق و دستمزد افراد فعال در حوزه ی IT بسته به عوامل زیادی مانند موقعیت شغلی، موقعیت مکانی، میزان تجربه ی کاری و رزومه، مجموعه مهارت ها، سطح تحصیلات و شرکتی که در آن کار میکنند، می تواند متفاوت باشد.

در ایران، یک حقوق یک مهندس شبکه به صورت سالانه بین 240 تا 720 میلیون تومان می‌باشد، اما در خارج از ایران، متوسط حقوق IT در ایالات متحده 97430 دلار می باشد و میانگین حقوق فناوری اطلاعات در هلند در سال50000 یورو است.

با این حال، اینها فقط ارقام کلی هستند و حقوق واقعی فناوری اطلاعات می تواند بیشتر یا کمتر باشد. بسته به جایگاه شغلی و وظایف خاص مهندسان شبکه، میتواند درامد آنها تغییر کند.

پردرآمد ترین حوزه شبکه

برخی از پردرآمدترین موقعیت‌های شغلی IT مربوط به رایانش ابری(cloud computing)، امنیت سایبری و کلان داده‌ها هستند که برخی از این عناوین شغلی، مانند معمار امنیت، مهندس کلان داده و معمار شبکه می‌باشند. این مشاغل، معمولاً به مهارت‌ها، گواهینامه‌ها و تجربه‌های سطح بالا و پیشرفته نیاز دارند و در صنعت IT تقاضای زیادی دارند.

نتیجه گیری

در این وبلاگ نحوه تبدیل شدن به مهندس شبکه در 7مرحله را مورد بحث قرار داده ایم. هم چنین، درمورد این جایگاه شغلی، وظایف، ویژگی ها و درامد آن صحبت کردیم. با کسب پایه ای قوی در مفاهیم شبکه و تجربه عملی، می توانید به راحتی در این حوزه موفق شوید. به یاد داشته باشید که تو هر مرحله ای، به طور مداوم مهارت های خود را آپدیت کنید و از پیشرفت علم، جا نمانید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید