مسیر و رودمپ یادگیری شبکه در 2024 + [آموزش ویدئویی]

مسیر و رودمپ یادگیری شبکه در 2024 + [آموزش ویدئویی]

بهترین راه قبل از یادگیری هر مهارتی، پیدا کردن معتبرترین رودمپ یا نقشه راه برای آن مهارت است. دلیل آن هم ساده است؛ اگر یادگیری را به یک سفر تشبیه کنیم، بدون شک این سفر یک مبدا و یک مقصد خواهد داشت. برای رفتن از مبدا به مقصد مورد نظر راه های زیادی وجود دارند، ولی سفری دلنشین است که مسیرش شما را گمراه نکند و موجب اتلاف وقت و هزینه و انرژی شما نشود. پس در نتیجه مهم ترین کار بعد از مشخص کردن مقصد، یافتن مناسب ترین و راحت ترین و سریع ترین مسیر برای رسیدن به آن است.

 

با این توضیح، برای یادگیری شبکه نیز به یک نقشه راه نیاز داریم که مسیر درست را پیش پایمان بگذارد و قدم هایی که در این مسیر باید طی کنیم تا به مقصد مورد نظرمان در شبکه برسیم را به ترتیب نشان دهد. اگر عبارت “نقشه راه یادگیری شبکه” یا “رودمپ یادگیری شبکه” را در گوگل جستجو کنید، به منابع زیادی می‌رسید ولی اگر چند مورد را مطالعه کنید به این نتیجه می‌رسید که نقشه راه هایی که برای یادگیری شبکه وجود دارند بعد از چند قدم دچار اختلاف و تناقض با یکدیگر می‌شوند و در میانه مسیر، راهشان از هم جدا می‌شود. در این زمان چالش جدید شما آغاز می‌شود و این سوال به ذهن می‌آید که “کدام مسیر برای یادگیری اصولی شبکه مناسب است؟”

شروع یادگیری شبکه

همه گرایش های حوزه شبکه اصول یکسانی دارند. با دانستن این اصول، شما پایه محکمی از دانش شبکه را در خود بنیان گذاری کردید و بیشتر از 70 درصد مسیر را طی کرده‌اید. سی درصد باقی مانده را بعد از انتخاب گرایش خود در شبکه طی خواهید کرد.

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به نکات ابتدایی یک موضوع اهمیت زیادی نمی‌دهید یک تذکر مهم برای شما داریم: دلیلی که مانع تبدیل شدن افراد به یک متخصص شبکه می‌شود، نداشتن پایه و ندانستن اصول شبکه است. بنابراین اگر اصول شبکه را خوب یاد بگیرید می‌توانید به یک متخصص ماهر در حوزه شبکه تبدیل شوید.

مسیر یادگیری شبکه

قدم اول رودمپ یادگیری شبکه، یادگیری پسیو شبکه است

به تجهیزات و خدماتی که هیچ تاثیری بر روی فرایند تولید یا ارتقاء جریان عبوری در شبکه ندارند تجهیزات و خدمات پسیو می‌گویند. با تجهیزات پسیو شما می‌توانید با ارتباطات پایه‌ای شبکه آشنا شوید و به یک درک سطحی از شبکه برسید. این درک سطحی به شما کمک می‌کند تا به آرامی وارد دنیای شبکه شوید.

خدمات پسیو شبکه در رودمپ یادگیری شبکه

قدم دوم یادگیری شبکه، نتورک پلاس (Network+) است

اگر متخصص شبکه را یک نویسنده در نظر بگیریم، دوره نتورک پلاس الفبای شبکه را می‌آموزد. هر چقدر این دوره را عمیق تر یاد بگیرید، در قدم های بعدی شانس موفقیت بیشتر و سرعت یادگیری بالاتری خواهید داشت. برای گذراندن این دوره باید به مطالبی مثل ترافیک شبکه، سیستم های کابل کشی، پیکربندی شبکه های IP، نظارت و عیب یابی شبکه و… تسلط کافی داشته باشید. زیرا این موارد، زیرساخت قدم های بعدی شما هستند.

البته این مطالب به همراه موارد ضروری دیگر برای قدم اول رودمپ یادگیری شبکه در دوره نت ورک پلاس آکادمی مستر خطیب به طور کامل تدریس شده است. پیشنهاد میکنیم اگر مایل به یادگیری شبکه به صورت اصولی هستید حتماً نگاهی به سرفصل های این دوره بیندازید.

قدم دوم رودمپ یادگیری شبکه دوره Network+

قدم سوم رودمپ یادگیری شبکه، دوره CCNA است

در این قسمت از مسیر، رودمپ یادگیری شبکه افراد مختلف به سه دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول توصیه می‌کنند به سراغ یادگیری دوره MTCNA بروید و در مورد دستگاه های مبتنی بر میکروتیک اطلاعات خود را افزایش دهید. دسته دوم دوره های مایکروسافت را پیشنهاد می‌کنند و آموزش MCSA را گام سوم رودمپ یادگیری شبکه می‌دانند. دسته سوم نیز معتقدند یادگیری CCNA و آموزش ارتباطات تجهیزات کمپانی سیسکو بر همه این موارد مقدم است.

توصیه آکادمی مستر خطیب به شما برای رودمپ یادگیری شبکه به صورت اصولی گزینه سوم است. زیرا حجم و بار مطالب دوره های سیسکو نسبت به دوره های میکروتیک و مایکروسافت بیشتر است و بار اولی که این دوره را می‌گذرانید تنها حدود 30 تا 40 درصد مطالب را یاد می‌گیرید ولی برای قدم های بعدی آماده تر می‌شوید. با چند بار مشاهده این دوره و مطالعه مطالب آن می‌توانید میزان درک خود را بالاتر ببرید و دانش‌تان را افزایش دهید. به علاوه، فراوانی تجهیزات سیسکو در بازار و پروژه ها هم فرصت این را به وجود آورده که اطلاعات دوره را مرور کنید تا اطلاعاتتان در این زمینه تثبیت یابد.

مدرک دوره CCNA

قدم چهارم مسیر یادگیری شبکه، دوره MTCNA است

حالا که دوره CCNA را گذراندید، می‌توانید دوره MTCNA را به راحتی آب خوردن به اتمام برسانید. بعد از این دوره کار با دستگاه های میکروتیکی را یاد می‌گیرید و دانش خود را در زمینه میکروتیک افزایش می‌دهید. اگر به طور اصولی گام هایی که تا اینجای رودمپ یادگیری شبکه گفته شده را برداشته باشید، آموزش میکروتیک و دوره MTCNA حدود دو تا سه روز زمان می‌برد و در این دو سه روز متوجه می‌شوید که درک شما از میکروتیک، به واسطه مطالبی که در دوره CCNA آموخته‌اید بسیار بالا است.

دوره میکروتیک

قدم پنجم نقشه راه یادگیری شبکه، دوره MCSA است

آخرین قدم رودمپ یادگیری شبکه به صورت اصولی، به پایان رساندن دوره MCSA مایکروسافت است. شرکت مایکروسافت نیز در زمینه شبکه بسیار فعال است و یادگیری دانش مربوط به قلمرو این شرکت در شبکه جز موارد ضروری مسیر یادگیری شبکه به حساب می‌آید.

اگر این پنج قدم را درست بردارید، شما ستون های اصول شبکه را در خود ایجاد کرده‌اید. یعنی تا اینجای کار، چتر کوچکی از دانش شبکه را ساخته‌اید. از اینجا به بعد باید گرایش خود را انتخاب کنید و به دنبال دریافت امتیاز های مثبتی که برای آن گرایش وجود دارد باشید. طراحی، دیتا سنتر، IOT یا اینترنت اشیا و امنیت از گرایش های پرطرفدار در حوزه شبکه هستند و برای ورود به هر کدام از این گرایش ها باید نقشه راه مخصوص به آن را ادامه دهید. ولی همانطور که گفته شد، برای رسیدن به این نقطه، نقشه راه یادگیری زیرساخت شبکه را طی کنید تا در ادامه این مسیر با تکیه بر پایه قوی‌تان به صورت حرفه‌ای پیش بروید.

دوره MCSA مایکروسافت

نکات کاربردی برای یادگیری شبکه

نکاتی که در ادامه بیان شده است، توصیه هایی برای موفقیت بیشتر شما در مسیر یادگیری شبکه است. با دقت به این موارد می‌توانید احتمال موفقیت خود را در حوزه شبکه بالا ببرید و زودتر به نتیجه دلخواه خود برسید. همچنین با دیدن مینی دوره های رایگان شبکه میتونید دانش نسبی خوبی درمورد حوزه شبکه بدست بیارید.

رودمپ یادگیری شبکه برای تبدیل شدن به متخصص شبکه

تخصص در یکی از شاخه های شبکه

احتمالاً با عبارت نیچ “Niche” آشنا باشید. این عبارت در مارکت به معنی فعالیت در یک نقطه از یک بازار بزرگ است. برای مثال، بازار وسیع شبکه را در نظر بگیرید. این بازار نقاط مختلفی را در خود جای داده است که همان گرایش های شبکه هستند. با انتخاب یک یا حداکثر دو گرایش از این بازار عظیم، می‌توانید علاوه بر افزایش سرعت یادگیری خودتان، اعتبار و جایگاه خودتان را در آن گوشه از مارکت به دست آورید و به وسیله آن اعتبار مشتریان خود را پیدا کنید. پس قرار نیست همه گرایش های شبکه را بیاموزید تا به یک مهندس شبکه تبدیل شوید.

دنبال کردن اخبار و ترند های شبکه

تکنولوژی ها و مطالبی که در این زمان در اوج حوزه شبکه هستند را دنبال کنید و در موردشان اطلاعات کسب کنید تا به روز باشید. دانستن اخبار تکنولوژی های جدید می‌تواند برگ برنده ی شما بین رقبایتان باشد و همچنین به شما کمک کند تا حوزه های ترند و آینده دار رو بشناسید.

داشتن مدرک لازم است ولی کافی نیست

شما با داشتن مدرک در برخورد اول به افراد نشان می‌دهید که صلاحیت انجام کار مورد نظر را دارید. ولی شایستگی واقعی خود را موقعی نشان می‌دهید که در حال انجام آن پروژه یا کار باشید. بنابراین سعی کنید در کنار اینکه برای گرفتن مدارک شبکه تلاش می‌کنید، در جهت کسب تجربه و مهارت در کار نیز قدم بردارید.

شرکت در دوره های آموزشی شبکه با کیفیت بالا

یادگیری شبکه از طریق هر دوره ای امکان پدیر نیست. پس از فهمیدن رودمپ شبکه، دوره ای مناسب شماست که صرفا از روی کتاب ها روخوانی نشده باشه و تلفیقی از دانش شبکه و کار در این حوزه باشه. از طریق این دوره آموزشی شبکه، شما میتوانید به بهترین شکل شبکه را یاد بگیرید و سریعا وارد بازار کار وید.

دوره جامع شبکه های کامپیوتری

مستر کلاس IT، دوره جامع شبکه اس که از پایه تا پیشرفته، شبکه رو با پشتیبانی مادام العمر به شما آموزش میده و شما رو برای ورود به بازار کار آماده میکنه.

دوره آموزش شبکه 0 تا 100

ورود به بازار کار

کسب تجربه حین آموزش بسیار به پیشرفت شما کمک می‌کند. در پروژه ها شما فرصت آن را دارید تا دانسته های خود را به عمل تبدیل کنید و نتایج دانشی که در ذهنتان دارید را مشاهده کنید. کار کردن به صورت کارآموزی با حقوق و مزایای کم یا حتی بدون حقوق و مزایا برای ابتدای کار بسیار مفید است. زیرا در این صورت شما چیزی گران بهاتر از پول بدست می‌آورید؛ شما فرصت تبدیل جزوه هایتان به اجزاء مهم در شبکه را بدست می‌آورید. این همان مهارتی است که می‌تواند در آینده نزدیک درآمد های بالایی را برای شما بیافریند. پس قدرت کارآموزی را دست کم نگیرید.

کلام آخر

در این مقاله از آکادمی مستر خطیب تلاش کردیم تا پنج گام رودمپ یادگیری شبکه را برایتان توضیح دهیم و شما را با نقشه راه یادگیری شبکه آشنا کنیم. توجه داشته باشید که این نقشه راه بدون اقدام شما هیچ اثری ندارد. پس بهتر است زودتر دست به کار شوید و اگر به این موضوع علاقه دارید مراحل یادگیری اصول و پایه شبکه را یکی پس از دیگری رد کنید. تیم مستر خطیب نیز در این مسیر همراه شماست تا با آموزش های کاربردی شبکه راه را برای یادگیری شبکه هموار کند. در صورتی که در مورد رودمپ یادگیری شبکه سوالی داشتید می‌توانید در قسمت نظرات این مقاله مطرح کنید.

دیدگاه‌ها ۲
ارسال دیدگاه جدید