چگونه هک نشویم؟ 10 نکته امنیتی که باید رعایت کنید.

چگونه هک نشویم؟ 10 نکته امنیتی که باید رعایت کنید.

در دنیایی که به طور فزاینده دیجیتالی شده است، تهدید حملات سایبری یا همان هک بسیار زیاد است. از نقض اطلاعات شخصی گرفته تا جاسوسی شرکت ها، هکرها به طور مداوم روش های جدیدی را برای نفوذ به زندگی دیجیتال ما طراحی می کنند.

همانطور که تکنولوژی پیشرفت می کند، تکنیک های مورد استفاده توسط مجرمان سایبری نیز انجام می شود. در این راهنمای جامع، ما استراتژی ها و شیوه های کلیدی را برای تقویت حضور انلاین شما و به حداقل رساندن خطر قربانی شدن در هک کردن بررسی خواهیم کرد.

 

چگونه هک نشویم؟

برای دفاع موثر در برابر تهدیدات سایبری، درک چشم انداز همیشه در حال تحول هک بسیار مهم است.

حملات سایبری می تواند اشکال مختلفی از جمله فیشینگ، بدافزار، باج افزار و غیره داشته باشد. هر روش از اسیب پذیری در رفتار، نرم افزار یا سخت افزار انلاین شما سوء استفاده می کند. با شناخت این ضعف های بالقوه، می توانید اقدامات پیشگیرانه ای برای حفاظت از دارایی های دیجیتال خود انجام دهید.

 

1. کلمات عبور خود را تقویت کنید:

رمزهای عبور اغلب اولین خط دفاع در برابر دسترسی غیر مجاز هستند. با این حال، بسیاری از مردم هنوز از رمزهای عبور ضعیف و به راحتی قابل حدس استفاده می کنند. برای افزایش امنیت دیجیتال خود، این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

الف. استفاده از رمزهای عبور پیچیده: ایجاد رمزهای عبور که ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک، اعداد و نمادها است. از اطلاعات قابل حدس زدن مانند تولد یا نام اجتناب کنید.

ب. رمزهای عبور منحصر به فرد برای هر حساب کاربری: استفاده مجدد از رمزهای عبور در چندین حساب اسیب پذیری شما را افزایش می دهد. اگر یک حساب به خطر بیفتد، دیگران با همان رمز عبور در معرض خطر هستند.

ج. مدیران رمز عبور: استفاده از یک مدیر رمز عبور معتبر را برای تولید و ذخیره رمزهای عبور پیچیده و منحصر به فرد برای هر یک از حساب های خود در نظر بگیرید.

ورود دو مرحله ای

2. فعال کردن احراز هویت دو عاملی (2FA):

احراز هویت دو عاملی یک لایه امنیتی اضافی را با نیاز به یک روش تایید ثانویه، معمولا یک کد ارسال شده به دستگاه تلفن همراه شما، اضافه می کند. هر زمان که ممکن است 2FA را برای تقویت حساب های خود فعال کنید، زیرا حتی اگر رمز عبور شما به خطر بیفتد، دسترسی غیر مجاز دشوار است.

بروزرسانی نرم افزارها و سیستم

3. نرم افزار و سیستم ها را به روز نگه دارید:

به روز رسانی منظم سیستم عامل، نرم افزار انتی ویروس و برنامه های کاربردی برای حفظ یک محیط دیجیتال امن ضروری است. به روز رسانی نرم افزار اغلب شامل پچ هایی برای اسیب پذیری های تازه کشف شده است که مانع از سوء استفاده هکرها از نقاط ضعف در سیستم های قدیمی می شود.

4. با ایمیل ها و لینک ها محتاط باشید:

حملات فیشینگ همچنان یک روش رایج برای هکرها برای دسترسی غیر مجاز است. هنگام دریافت ایمیل ها، به ویژه انهایی که حاوی لینک یا پیوست هستند، احتیاط کنید. اجتناب از کلیک بر روی لینک های مشکوک و تایید مشروعیت فرستنده قبل از پاسخ به هر گونه درخواست برای اطلاعات شخصی.

الف. ادرس های ایمیل را بررسی کنید: ادرس ایمیل فرستنده را تایید کنید، به ویژه اگر ایمیل حاوی درخواست های غیر منتظره باشد یا غیر عادی به نظر می رسد.

ب. شناور بیش از لینک ها: قبل از کلیک بر روی هر لینک، مکان نما خود را بر روی انها برای پیش نمایش URL شناور کنید. اطمینان حاصل کنید که با ادرس وب سایت قانونی مطابقت دارد.

ج. اجتناب از باز کردن پیوست های مشکوک: مجرمان سایبری اغلب از پیوست های ایمیل برای توزیع بدافزار استفاده می کنند. فقط پیوست های باز از منابع قابل اعتماد.

 

5. شبکه Wi-Fi خود را ایمن کنید:

شبکه Wi-Fi خانگی شما یک نقطه ورود بالقوه برای هکرها است. امنیت شبکه خود را با این نکات تقویت کنید:

الف. تغییر رمزهای عبور پیش فرض روتر: روترها با نام کاربری و رمزهای عبور پیش فرض می ایند. تغییر این بلافاصله برای جلوگیری از دسترسی غیر مجاز.

ب. از رمزگذاری WPA3 استفاده کنید: رمزگذاری Wi-Fi خود را برای افزایش امنیت به WPA3 ارتقا دهید، زیرا پروتکل های قدیمی تر مانند WEP و WPA2 بیشتر در معرض حملات هستند.

ج. ایجاد یک رمز عبور شبکه قوی: یک رمز عبور قوی و منحصر به فرد برای شبکه Wi-Fi خود تنظیم کنید تا از اتصال کاربران غیر مجاز جلوگیری شود.

 

6. به طور منظم اطلاعات خود را پشتیبان گیری کنید:

در صورت حمله سایبری، داشتن پشتیبان گیری منظم از داده های مهم شما بسیار مهم است. به عنوان مثال، حملات باج افزار می تواند شما را از فایل های خود قفل کند و داشتن یک پشتیبان گیری به شما اجازه می دهد تا داده های خود را بدون تسلیم شدن به خواسته های مهاجم بازگردانید.

الف. پشتیبان گیری خودکار: راه اندازی سیستم های پشتیبان گیری خودکار برای اطمینان از داده های خود، به طور مداوم و به طور منظم ذخیره شده است.

ب. پشتیبان گیری افلاین: برخی از پشتیبان گیری ها را افلاین نگه دارید تا از انها در برابر حملات باج افزار که ممکن است دستگاه های متصل را هدف قرار دهند محافظت کنید.

 

7. خود را در مورد مهندسی اجتماعی اموزش دهید:

مهندسی اجتماعی یک تاکتیک است که هکرها برای دستکاری افراد برای افشای اطلاعات حساس استفاده می کنند. اگاهی از تکنیک های رایج مهندسی اجتماعی می تواند به شما در شناسایی و جلوگیری از قربانی شدن انها کمک کند.

الف. نسبت به درخواست های ناخواسته تردید داشته باشید: هویت هر کسی را که درخواست های ناخواسته برای اطلاعات شخصی یا مالی دارد، تایید کنید.

ب. تایید هویت: قبل از ارائه اطلاعات، به ویژه در پاسخ به درخواست های فوری، هویت شخص یا سازمان درخواست را از طریق کانال های رسمی تایید کنید.

 

8. صورت های مالی خود را نظارت کنید:

بررسی منظم اظهارات بانک و کارت اعتباری شما می تواند به شما در شناسایی معاملات غیر مجاز به سرعت کمک کند. اگر متوجه هر گونه اختلافی شد، بلافاصله انها را به موسسه مالی خود گزارش دهید.

 

9. پروفایل های رسانه های اجتماعی خود را ایمن کنید:

سیستم عامل های رسانه های اجتماعی اغلب توسط هکرهایی که به دنبال اطلاعات شخصی هستند هدف قرار می گیرند. تنظیمات حریم خصوصی خود را در سیستم عامل هایی مانند فیس بوک، توییتر و اینستاگرام بررسی کنید تا دسترسی به نمایه خود را محدود کنید.

مراقب اطلاعاتی باشید که به طور عمومی به اشتراک می گذارید، زیرا مجرمان سایبری اغلب از اطلاعات شخصی برای حملات هدفمند استفاده می کنند.

ایمن سازی دستگاه های iot

10. ایمن سازی دستگاه های IoT:

اینترنت اشیاء (IoT) به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده است، از ترموستات های هوشمند تا دوربین های متصل. با این حال، این دستگاه ها می توانند نقاط ورود اسیب پذیر برای هکرها باشند. رمزهای عبور پیش فرض را در دستگاه های IoT تغییر دهید، سیستم عامل را به طور منظم به روز کنید و دستگاه های IoT را در یک شبکه جداگانه قرار دهید تا انها را از سیستم های بحرانی جدا کنید.

جمع بندی:

در عصر دیجیتال، محافظت از خود در برابر تهدیدات سایبری نیاز به یک رویکرد فعال و اگاهانه دارد.

با اجرای رمزهای عبور قوی، فعال کردن احراز هویت دو عاملی، هوشیار ماندن در برابر تلاش های فیشینگ، تامین امنیت شبکه Wi-Fi خود، پشتیبان گیری از داده های خود و اطلاع رسانی در مورد تهدیدات سایبری در حال تحول، می توانید به طور قابل توجهی خطر قربانی شدن در هک را کاهش دهید.

در یک دنیای به هم پیوسته، امنیت دیجیتال شما بسیار مهم است و با اقدامات احتیاطی مناسب، می توانید یک دفاع قوی در برابر تهدید همیشه حاضر حملات سایبری ایجاد کنید.

در دوره ۰ تا ۱۰۰ اسمبل و سخت افزار، علاوه بر آشنایی کامل با قطعات سخت افزاری، به موارد بیشتری درمورد سخت افزار، مانند انتخاب درست قطعات برای سیستم، محاسبه پهنای باند و گلوگاه آنها، نصب (اسمبل) و راه اندازی و عیب یابی و.. پرداخته می شود.

 

دیدگاه‌ها ۱
ارسال دیدگاه جدید